Tituly autora
  Návrat ruského Leviathana
 

Sergej Medveděv


Sergej Medveděv (1966) je ruský politolog, publicista, televizní a rozhlasový moderátor. Vystudoval Karlovu univerzitu v Praze (1988, obor mezinárodní žurnalistika) a newyorskou University of Columbia (1990), pracoval pro řadu mezinárodních organizací. V současné době je profesorem a proděkanem na moskevské Vysoké škole ekonomické, kde se zabývá nejnovějšími dějinami Ruska, jeho vztahem s EU, historií demokracie, ale také globalizací. Velké zkušenosti má i s moderováním rozhlasových a televizních talk-show: v letech 2018–2013 moderoval pořad Moc fakt na televizním kanálu Kultura a pořad Archeologie na rozhlasové stanici Forbes, spolupracuje s Rádiem Svoboda a moderuje televizní talk-show na nezávislém internetovém televizním kanálu Dožď.

V roce 2013 vstoupil do veřejné diskuse o přítomnosti Ruska v Arktidě, v níž oponoval ruským nacionalistickým záměrům tuto část světa ovládnout a navrhoval podrobit Arktidu, podobně jako Antarktidu, mezinárodní jurisdikci. Za to si vysloužil snahu Vladimira Žirinovského o jeho propuštění z vysoké školy a zbavení možnosti moderovat televizní pořady, jakož i opovržlivé nadávky Vladimira Putina. V současné době žije Sergej Medveděv mimo Rusko.

Sergej Medveděv hovoří plynně šesti jazyky (včetně češtiny) a je autorem řady odborných politologických publikací.

Kniha Návrat ruského Leviathana vznikla ze sborníku esejů Krymský park: Kronika třetího období (2018) úpravou pro zahraniční vydání.