Obalka zatím není
Tištěná kniha
  ISBN 978-80-7579-053-8
EAN 9788075790538
Překlad Pavla Nejedlá
368 stran , pevná
Vydání 1.
Vyjde 2. pololetí 2019
 
Doporučená cena: 389 Kč
Naše cena: 0 Kč
 
 

Linn Ullmannová
Neklidní

Šestý román Linn Ullmannové byl nominovaný na Cenu Severské rady za literaturu 2016 a Cenu kritiků 2015 a zvítězil v anketě posluchačů stanice P2 (obdoba české Vltavy) o nejlepší román roku 2015. Jedná se o román zpracovávající materiál ze soukromého života Ingmara Bergmana a jeho dvorní herečky Liv Ullmannové, z jejichž krátkého vztahu se autorka knihy coby Bergmanovo deváté dítě narodila. Autorka ale opakovaně zdůrazňuje, že se nejedná o věrnou autobiografii, že ve své rodině pouze našla inspiraci a že jejími hlavními postavami jsou jacíkoliv bezejmenní Otec, Dcera a Matka. Podobně jako Linn, žila románová Dcera od dvou let s matkou, střídavě v Oslu a v Americe, převážně ale v péči babičky či zástupu rozličných chův a au-pair, protože Matka se věnovala své herecké kariéře a hodně cestovala. S otcem pravidelně trávila prázdniny na jeho letním sídle v Hammars na ostrově Fårö, kde se nacházelo i jeho legendární soukromé kino. Věkový rozdíl mezi nimi byl 48 let, z čehož vyplývaly i různé bizarnosti jejich vztahu. Otec si s ní nehrál, ale přijímal ji jednou denně ve své pracovně na tzv. „sezení“, při kterém spolu rozmlouvali. Líčením Dceřina dětství a dospívání se proplétá časová linie, v níž je už Otec velmi starý a ona je spisovatelka a společně se rozhodnou napsat knihu. Než k samotné realizaci dojde, zhorší se Otcův zdravotní stav. Je mu 86 let, špatně vidí, špatně slyší, těžko se pohybuje. Začnou spolu s Dcerou vést rozhovory, které nahrávají na diktafon, a pracují tak na knize, která měla zpracovat Otcovy vzpomínk,y dřív než se rozplynou. Otcovo zdraví jejich práci ale čím dál víc limituje, někdy už Dceru ani nepoznává. Otec umírá a ze společné knihy zbývá jen torzo – šest zhruba hodinových nahrávek špatné technické kvality, zachycující nesmělé hovory o zdraví, stáří a stárnutí, jimiž přes pochmurný tón občas probleskuje černý humor i moudrost starého muže, který rekapituluje svůj život. Úryvky z nahrávek jsou do románu zapracovány formou přepisu. Tvoří tak i aluzi na scénáře Bergmanových filmů či texty divadelních her, které režíroval.

Neklidní jsou pozoruhodnou knihou. Žánrově by šel nejspíše charakterizovat jako autobiografický román o dospívání (Linn Ullmannové) s prvky bildungsrománu o životě umělce (Bergmana), balancující na hraně mezi realitou a fikcí, do jehož textu jsou zapracované reálné komponenty – vzkazy od otce, dopisy, jeho poznámky psané za bezesných nocích v době, kdy pomalu odcházel, přímo na noční stolek či na zeď). Je mistrovským dílem o identitě, umění, ztrátách, dospívání a stárnutí.

  

O autorovi:

Linn Ullmannová (1966), dcera slavných rodičů Ingmara Bergmana a Liv Ullmannové, je oceňovanou spisovatelkou, překládanou dnes již do 33 jazyků, novinářkou a literární kritičkou. V raných letech se občas objevovala ve filmech své matky a obsadila významnou roli v Bergmanově filmu Kouzelná flétna. Namísto herectví však vystudovala literaturu na New York University. Žije v Norsku, kde pracuje pro noviny Dagbladet jako kulturní publicistka. V roce 2017 Švédská akademie ocenila celé její dílo cenou Dobloug. Mezi její romány patří Než usneš (Før du sovner, 1998, česky 2013), Když jsem u tebe (Når jeg er hos deg, 2000), Milost (Nåde, 2002), Požehnané dítě (Et velsignet barn, 2005) a Neklidní (De urolige, 2015).