Obalka Neklidní
Tištěná kniha
  ISBN 978-80-7579-053-8
EAN 9788075790538
Překlad Pavla Nejedlá
368 stran , pevná
Vydání 1.
Vyjde 2. pololetí 2019
 
Doporučená cena: 389 Kč
Naše cena: 0 Kč
 
 

Linn Ullmannová
Neklidní

„Výborný román o dítěti, které se nemohlo dočkat, až bude dospělé, a o jeho rodičích, kteří se dospělými stát nechtěli.“
          Ze záložky norského vydání

Neklidní je slovo charakterizující hlavní hrdiny této knihy, autorčiny rodiče – švédského režiséra Ingmara Bergmana a norskou herečku Liv Ullmannovou. Jako zralá spisovatelka však Linn Ullmanová nezůstává u pouhých autobiografických vzpomínek na soužití s matkou a na prázdninové pobyty u otce na ostrově Fårö v Baltském moři. Její vyprávění balancuje na hraně mezi realitou a fikcí a je – jak sama zdůrazňuje – příběhem románových postav. Původní záměr napsat s otcem knihu podle společných rozhovorů zůstal nenaplněn, neboť během této práce režisér zemřel. Autorka, jíž nechybí sebeironie a klidný nadhled (který často u rodičů postrádala), pak ze střípků autentických nahrávek a vlastních vzpomínek vytvořila jedinečný román o dospívání i konci života, který překračuje hranice žánrů.

Neklidní sklízejí po celém světě znamenité kritiky, literární ceny (nominace na Cenu Severské rady za literaturu 2016, Cena kritiků 2015, vítězství v anketě posluchačů stanice P2 o nejlepší román roku 2015) a dostává se jim i nadšeného přijetí čtenářů.

  

O autorovi:

Linn Ullmannová (1966), dcera slavných rodičů Ingmara Bergmana a Liv Ullmannové, je oceňovanou spisovatelkou, překládanou dnes již do 33 jazyků, novinářkou a literární kritičkou. V raných letech se občas objevovala ve filmech své matky a obsadila významnou roli v Bergmanově filmu Kouzelná flétna. Namísto herectví však vystudovala literaturu na New York University. Žije v Norsku, kde pracuje pro noviny Dagbladet jako kulturní publicistka. V roce 2017 Švédská akademie ocenila celé její dílo cenou Dobloug. Mezi její romány patří Než usneš (Før du sovner, 1998, česky 2013), Když jsem u tebe (Når jeg er hos deg, 2000), Milost (Nåde, 2002), Požehnané dítě (Et velsignet barn, 2005) a Neklidní (De urolige, 2015).