Obalka Jak zahnat splín
Tištěná kniha
  ISBN 978-80-87053-21-8
EAN 9788087053218
Edice Scholares , svazek 17
Překlad z angličtiny studenti Ústavu translatologie FF UK
144 stran , 130x200 mm , vázaná
Vydání 1. , vyšlo 20.05.2008
 
Ukázky
  Začátek knihy
 
Doporučená cena: 169 Kč
Naše cena: 143 Kč
 
 

Twain, Mark
Jak zahnat splín

Kdo by očekával za větou Jak zahnat splín otazník, velice by se zmýlil. Mark Twain se neptá, jak přežít smutnou náladu, naopak – každá ze sedmnácti povídek tohoto souboru je malou pilulkou proti splínu a představuje svého autora v trochu jiném světle, než jak ho čeští čtenáři dosud znali. S humorem, místy hodně sarkastickým a kousavým, uděluje rady do života, vede přednášku o vědní disciplíně zvané onanologie, nebo se zamýšlí nad úskalími německého jazyka.
Většina povídek vychází v českém překladu poprvé a není pouhým ohlednutím do literární minulosti. Stáří jim nikterak neubírá na vtipu. „Večer je mu povoleno sníst tři sousta jakéhokoliv jídla, které mu nechutná, a vypít sklenici libovolného likéru, který nesnáší. Pokud je nekuřák, je mu dovoleno zapálit si dýmku. V 9.30 přesně musí být v posteli a sfouknout svíčku. Další den to celé znova. V čem je tohle lepší než mít dnu, to nevím,“ píše Twain v roce 1892 o procedurách v Mariánských Lázních a my mu rozumíme i dnes v 21. století.

  

O autorovi:

Mark Twain (1835–1910), americký spisovatel a žurnalista. Od svých třinácti let, kdy byl zaměstnán jako sazečský učeň, vystřídal řadu povolání. Později pracoval jako novinář, vyučil se dokonce lodivodem parníku na Mississippi a procestoval Divoký Západ. Mezi jeho nejznámější díla patří Dobrodružství Toma Sawyera, Dobrodružství Hackleberryho Finna, Yankee z Connecticutu na dvoře krále Artuše nebo Princ a chuďas.