Obalka Debutant
Tištěná kniha
  ISBN 978-80-7579-089-7
EAN 9788075790897
Edice Scholares , svazek 64
Překlad Dvořák, Milan
192 stran , 130x200 mm mm , vázaná
Vydání 1.
Vyjde 15.05.2020
 
Doporučená cena: 249 Kč
Naše cena: 211 Kč
 
 

Sergej Lebeděv
Debutant

Sergej Lebeděv ve svém thrilleru Debutant, jehož námět je v současném Rusku velmi citlivým tématem, reflektuje dědictví, které po sobě zanechal sovětský režim, a zkoumá, jak se tíživá minulost dotýká současnosti.
Hlavními postavami napínavého příběhu jsou bývalý vedoucí chemik utajeného vojenského výzkumného ústavu, v němž se vyvíjely bojové jedy, Kalitin a operativec FSB podplukovník Šeršňov, vysláný, aby ho zavraždil. Kalitin, vždy slepě oddaný své práci a považující se za demiurga, který vyvinul dokonalý, neodhalitelný jed, jejž nazval Debutant, se po rozpadu SSSR nemohl smířit s úpadkem svého ústavu a se vzorkem Debutantu emigroval na Západ. Očekával, že tam ocení jeho schopnosti, ale je pouze zpravodajsky vytěžen a se změněnou identitou poslán do ústraní. Plynou desetiletí, Kalitin žije na lesní samotě a ve vzpomínkách se vracívá do svého světa – do Ruska, do dob socialismu, do uzavřeného města a přísně tajné laboratoře, kde syntetizoval své jedy. Teprve když dojde k vraždě jiného uprchlého agenta neznámým jedem, vzpomene si západní rozvědka na Kalitina a povolá jej do komise vyšetřující podivnou smrt. Tím však bezděky prozradí jeho ukrývanou identitu a ruská FSB se rozhodne uprchlého chemika za dávnou dezerci potrestat. K jeho popravě je vysláno dvoučlenné komando vybavené jeho vlastním Debutantem a oběť i vrahové se k sobě pomalu blíží…

  

O autorovi:

Sergej Lebeděv se narodil v roce 1981 v Moskvě. Sedm let pracoval v geologických expedicích v severním Rusku a Střední Asii. Jako student vystřídal několik fakult Moskevské státní univerzity, ani jednu ale nedokončil: v konfrontaci s tím, co poznal při prvních výpravách v raném mládí s rodiči-geology a později při svém putování do míst tisíce kilometrů vzdálených od civilizace, kam lidská noha nevkročila více než dvacet let, připadalo mu školní studium jako „neopravdové, jako věc pro děti“. Přesto zúročil několik ročníků žurnalistiky. Od roku 2002 je redaktorem časopisu Pervoje senťabrja, zaměřeného na estetiku a pedagogiku. Je autorem románů Hranice zapomnění (Predel zabvenija, 2011) a Děti srpna (Ljudi avgusta, 2016).

  

Další tituly autora
Děti srpna
Hranice zapomnění